Dövme Fiyatları

Dövme fiyatları hiçbir zaman standart olamayacağı gibi, aynı sanatçının, aynı günde, hatta aynı stüdyoda, iki ayrı kişiye, aynı ölçülerde bir desen için vereceği fiyat bile aynı olmayabilir. Dövme modelini hesaplarken bazen ebat baz alınır, bazen detaylar ve işçilik, bazen renklere göre, bazen ise dolgu yoğunluğuna göre.


En bilinen yöntem desenin, en ölçüleri ile boy ölçülerini santimetrekare fiyatı ile ( bu bazı yerlerde 3 tl, bazı yerlerde 7 tl de olabilir) çarparak elde edilen sonuçtur. Görüldüğü üzere bunun bile bir standardı oluşturulamamıştır. Dövme müşterilerinin dikkat etmesi gereken asıl gerçek, yaptırmayı düşündükleri dövmenin fiyatı olmamalı, işçilik ve hijyen değerlerini daha ön planda tutmak olmalıdır.


Dövmeyi diğer sanat dallarından ayıran en önemli fark bir ürün olmaktan çıkıp bize ait vücudumuzla örtüşen ve bütünleşen bir parçaya dönüşecek olmasıdır. Asla alışık olduğumuz tarzda, bir şey satın alıyormuş gibi davranılmamalıdır. Daha ucuz olacağı için tercih edeceğimiz dövme desenleri, boyutları ve stüdyolarının başımıza açacağı dert bazen öyle sonuçlar doğurur ki ödediğimizin kat, kat fazlasını ödemeyi göze alsak bile, hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacaktır. Dövme fiyatlarını otomatik olarak düzenleyen bazı alorgithmalar yazılmış olmalarına rağmen, stüdyomuz bünyesinde işin bu kısmını biraz daha geleneksel boyutlarda tutmaya çalışıp, yüz yüze yapılan pazarlıkların daha içten olduğu ve samimi ortamlar yarattığı düşüncesindeyiz.


Sanat adı altında üretilen eserleri, birer meta ya dönüştürüp tek tip fiyatlar verilmesi mantığını da pek hoş bulmamaktayız. Ülkemizde DÖVME SANATI yeteri kadar denetlenemediğinden, merdiven altı dövmeciliği adı altında, olumsuz şartlar ve koşullarda dövme yapmaya çalışan kişilerin verecekleri fiyatlar ile vergi ödeyen istihdam sağlayan ve gereken tüm hijyen, müşteri memnuniyeti ve işçilik kalitesi anlamında sınır tanımayan bir dövme sanatçısının vereceği fiyatın aynı olmasını beklemek pek doğru olmaz.


Yurt dışında sanılanın aksine işçilik kriterleri ülkemizden çok daha ileri boyutlarda değildir, hatta Türk dövme sanatı, uluslararası anlamda üst sıralarda yer almayı başarmış, bu anlamda alanlarında çok başarılı sanatçılar yetiştirmiştir. Özellikle gelişmiş ülkelerde sanata verilen değerle doğru orantılı olarak işçilik fiyatları da ülkemizdekilerle kıyaslanacak olunursa çok daha yüksektir ve bunu bilen yabancı uyruklu dövme severler, kendi aralarında guruplar oluşturup, hem daha iyi işçilik alarak ve daha uygun fiyatlara dövmeleri yaptırarak, belki de tatillerini neredeyse bedavaya getirmek için Türk Dövme sanatçılarını tercih etmektedirler.


Bulunulan şehrin, yada ilçenin hatta belki de caddenin ekonomik değerleri dövme borsasını çok etkilememeli, dövme ye değer katan sanatçının yeteneği olmalıdır. Fiyat araştırması yaparken hangi illerde yada mevsimlerde daha uygun yaptırabiliriz yerine, nerde daha iyi yaptırabiliriz olmalıdır. Diğer bir deyişle Tattoomix.com işte bu yüzden vardır :)


TattooMix.com Facebook Beğen


TattooMix.com Google+


TattooMix.com Bunu Tweet 'le